Czas bakterii, biada zębom

Pierwsza wizyta u dentysty
28 listopada 2019
Niedbalstwo i jego konsekwencja, czyli wizyta u protetyka
14 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Należy to powiedzieć dobitnie. Chroniczny strach przed dentystą jest zupełnie nieuzasadniony. Czego się boimy? Nie wiadomo. Przecież leczenie zębów teraz już nie boli. Każdy, kto zwleka z wizytą u stomatologa robi wielki błąd. Zęby tego nie lubią. Gdy sytuacja z bakteriami rozwinie się ponad miarę, będzie już za późno. Skończy się czas oczekiwania i zastanowienia i zacznie czas decyzji i działania. Może dojść do sytuacji, kiedy będzie potrzebna resekcja korzenia zęba Cena za ból choć już przeszły jest zbyt dużą i dojść można do wniosku, że nie warto było zwlekać.

Bakterie to podstępny wróg. Nie ustają w swoich poczynaniach. One mają czas. Pracując dzień za dniem kopią dołki w zębach i ludzkiej reputacji. Wszystko przez zaniedbanie. Czas działa na korzyść bakterii. To one dopną swego. Strzelamy sami sobie gole, nieregularnie szczotkując zęby i nadużywając cukru. Może się to skończyć tylko tak jak zwykle, kiedy niedopatrzenia i opieszałość wystawiają na próbę rzeczy nie dość mocno chronione.

Tak jest, gdy brak wyobraźni przysłania to, co najważniejsze. Bo przecież zdrowie jest jedno. I nie da się doprowadzić do stanu pierwotnego, tego co zepsute w organizmie ludzkim. Zęby dostajemy raz, nie licząc oczywiście mleczaków, które wypadają w pierwszych latach życia. O zęby należy dbać, bez względu na to, jak bardzo się boimy. Bo w rzeczywistości strach ma wielkie oczy i bać się nie ma czego.

Dzisiejsza technika stomatologiczna nie dopuszcza możliwości bólu. Nie ma co udawać, że wizyta u chirurga stomatologicznego jest super przyjemna. Nie jest, to oczywiste. Jednak czym innym jest ból, a czym innym dyskomfort i nasze uprzedzenia. Nie warto dopuścić do utraty zębów tylko z powodu naszego nieuzasadnionego strachu. Zęby nie psują się z dnia na dzień. Potrzebują czasu, który to my im dajemy, odwlekając moment wizyty w gabinecie stomatologicznym w nieskończoność.

Warto pamiętać o tym, że im szybciej próchnica zostanie wykryta, tym prostsze i szybsze będzie jej leczenie. Najpierw wystarczy jedynie lekkie rozborowanie i odbudowanie, później konieczne już będą bardziej skomplikowane działania.

Komentarze są wyłączone.