Dentysta dla dzieci

Rodzaje znieczuleń
21 sierpnia 2019
Wybielanie zębów – ciesz się pięknym uśmiechem
7 września 2019
Pokaż wszystkie

Nikt nie lubi być poddawany przeróżnym badaniom, a zwłaszcza zabiegom czy operacjom. Nie inaczej jest także u dzieci. Te małe istotki bardziej od rodziców boją się wszelkich zabiegów chirurgicznych, ponieważ dla nich wygląda to bardzo poważnie. Poza tym, wyczuwają strach swoich rodziców, nie tylko o dany zabieg, ale przede wszystkim o nich.
Jednak odpowiednio przeszkolony dentysta potrafi nie tylko pokonać ból malucha, ale i zmniejszyć, a nawet i całkowicie wyeliminować lęk pacjenta za pomocą dodatkowych urządzeń czy materiałów, które mogą mu w tym pomóc. Najtańszym, a czasem i najbardziej skutecznym sposobem jest rozmowa z dzieckiem i opisywanie mu każdego kolejnego kroku, który dentysta zaraz wykona. Łatwo jest także opisywać każde narzędzie w ciekawy dla dziecka sposób.

Ważne, by zanim dziecko znalazło się w gabinecie, warto by samemu się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim rodzic od urodzenia powinien bacznie obserwować jamę ustną dziecka. Musi przy tym pamiętać, że to nie tylko zęby, ale równie ważne są dziąsła i język. Zęby powinny być lśniące, bez resztek jedzenia. Dziąsła powinny być bladoróżowe, lśniące, bez objawów krwawienia, ale i język powinien być bladoróżowy i jednolicie kolorowy. Najlepszym rozwiązaniem jest także wcześniejsze wypełnienie wszystkich dokumentów, by nie musieć robić tego w stresie z dzieckiem przy rejestracji. Warto wybrać także odpowiedniego stomatologa, który lubi dzieci, potrafi je zainteresować, a przy okazji jest dobrym dentystą.

Oprócz tego, rodzic powinien dobrze przygotować dziecko na tą wizytę. Można to zrobić przy okazji zabawy w lekarza. Dobrym wyjściem będzie także przyzwyczaić dziecko do nowego miejsca, być może rozmową ze znajomym lub rodzinnym lekarzem. Najlepiej zacząć robić to już od małego, ponieważ pierwsza wizyta u stomatologa powinna być około 18 miesięcy od urodzenia. Każda taka wizyta powinna odbywać się średnio co pół roku, choć może to być szybciej, w zależności od tego, jak mocno trzeba przyzwyczajać dziecko do gabinetu dentysty.

Komentarze są wyłączone.