Dlaczego koniecznie trzeba uzupełniać braki w zębach?

Zęby pod lupą
28 października 2019
Domowa pasta do zębów
14 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Dorosły człowiek ma z reguły najmniej 28 zębów stałych w jamie ustnej. Struktury anatomiczne są tak ukształtowane, że wszystkie elementy (guzki, zęby sąsiednie i przeciwstawne) współdziałają ze sobą. Już brak nawet jednego zęba grozi katastrofalnymi konsekwencjami:

1. Objaw Godona – w sytuacji, gdy brakuje jednego lub kilku zębów, zęby sąsiednie i przeciwstawne migrują. Oznacza to, że albo pochylają się w stronę luki, albo wydłużają, probując ją zamknąć. W ten sposób dochodzi do zaburzeń okluzji, parafunkcji (zgrzytanie), nadmiernego ścierania i zniszczenia pozostałych zębów.

2. Zaburzenia pracy szczęki i żuchwy – utrata niektórych zębów powoduje nadmierne i niesymetryczne obciążenie pozostałych, co w konsekwencji odbija się również na pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Również mięśnie pracują nierównomiernie, co prowadzi do przerostu niektórych z nich.

3. Zanik kości – w miejscach utraty zębów dochodzi do przedwczesnego zaniku wyrostka zębodołowego, co w przyszłości może uniemożliwić dobre przyleganie protez do podłoża.

4. Przeciążenie zębów – zdjęcia rentgenowskie wykonane w kilka miesięcy po usunięciu zębów wykazują oznaki obciążenia zębów pozostałych. Może to doprowadzić do przedwczesnej ich utraty. Istnieje również niebezpieczeństwo złamania lub rozchwiania zębów, które przejęły pracę tych brakujących.

5. Przerost języka – część funkcji brakujących zębów przejmuje język. Prowadzi to do jego przerostu, co w konsekwencji jest przyczyną późniejszych problemów z adaptacją protezy ruchomej. Pacjent ma wrażenie, że dla języka jest w jamie ustnej za mało miejsca.

Warto dodać jeszcze jeden powód, dla którego ubytki powinny być uzupełniane. Jest nim aspekt estetyczny. Każdy z nas marzy przecież o pięknym uśmiechu, a trudno pięknym nazwać uśmiech, w którym brakuje zębów.

Ze względu na grożące konsekwencje należy szybko uzupełnić brakujące zęby. Jednak najlepszym sposobem zadbania o zdrowie jest troska o własne uzębienie i regularne kontrole u stomatologa.

Komentarze są wyłączone.