Dziecko u dentysty – kilka praktycznych porad

Niedbalstwo i jego konsekwencja, czyli wizyta u protetyka
14 grudnia 2019
Ząb mądrości – usunąć, czy nie?
28 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Czy to możliwe żeby dziecko odwiedzało chętnie dentystę? Możliwe, sukces zależy głównie od rodziców. To rodzice są odpowiedzialni za to, by w dziecku zaszczepić nawyk codziennej higieny, szczotkowania zębów, a także wizyt w gabinecie stomatologicznym. Najczęściej boimy się tego, czego nie znamy. Dziecko jednak przed pierwszą wizytą w gabinecie stomatologicznym nie ma pojęcia, co może go spotkać, kim jest dentysta i dlaczego musi go odwiedzać. To do rodziców należy rola przybliżenia dziecku tego, jak ważne jest dbanie o zęby.

Ważne jest żeby dziecko do pierwszej wizyty odpowiednio przygotować. Już najmłodsze dzieci należy oswajać z wizytami u stomatologa. W ten sposób zaoszczędzimy mu wielu traum na przyszłość.

Od nas zależy czy wizyta w gabinecie będzie czymś naturalnym jak odwiedziny u fryzjera, czy będzie to ciężka przeprawa zarówno dla nas jak i dla dziecka. Stresują się dzieci, ale także i my, rodzice, którzy w wielu przypadkach sami drżą na widok gabinetu stomatologicznego. W żadnym wypadku nie pokażmy swojego stresu i strachu dziecku.

Warto wybrać się do gabinetu, który oferuje tak zwane wizyty adaptacyjne dla dzieci.
Najczęściej jest to wizyta u higienistki stomatologicznej, która pokaże dziecku gabinet, zapozna ze sprzętami i opowie o tym jak przebiega leczenie. Zazwyczaj na takiej wizycie zostanie przeprowadzony przegląd a jeśli dziecko wyrazi chęć być może nawet jakiś przyjemny zabieg profilaktyczny. Często przeprowadza się fluoryzację, czy lakowanie zębów, bo są to zabiegi szybkie i bezbolesne, nie spowodują żadnych negatywnych odczuć u dziecka.

Wystarczy dobry początek, który najpewniej zaowocuje tym, że nasze dziecko w przyszłości będzie chętnie współpracować z lekarzem. Jeśli pierwsza wizyta przebiegnie w miłej atmosferze, dziecko nie będzie bało się kolejnej wizyty, uda się na nią z uśmiechem.

To na pewno zaoszczędzi nam wiele niepotrzebnych stresów a dziecku ciężkich przeżyć, z których później, po latach pojawia się dentofobia, utrudniająca nam należytą troskę o zęby.

Komentarze są wyłączone.