Kłopotliwa ósemka – usunąć czy nie?

Wypadł ząb, co robić?
14 września 2019
Zęby jak perełki
28 września 2019
Pokaż wszystkie

Zęby mądrości, czyli ósemki są ostatnimi zębami w łuku zębowym. Występują parzyście po obu stronach, po jednym na górze i na dole. Mało kto jednak może poszczycić się pięknie wyrośniętymi i zdrowymi ósemkami. Zdecydowanie częściej zdarza się, że zęby te nie wyrastają w całości, zatrzymują się, są bardzo trudne w doczyszczeniu szczoteczką, więc szybko się psują. Czy zatrzymany ząb mądrości należy usunąć, czy może jednak lepiej nie usuwać?

Zatrzymany ząb mądrości, nawet jeżeli zdrowy, będzie sprawiał nam wiele kłopotów. Przede wszystkim warto podkreślić, że zęby mądrości, które nie wyrosną w całości nierzadko powodują stłoczenie zębów w łuku zębowym, wady zgryzu i konieczność leczenia ortodontycznego. To jednak nie jedyna dolegliwość związana z zatrzymaniem ósemki. Często zdarzają się dotkliwe stany zapalne, a także występowanie próchnicy, która atakuje sąsiednie zęby.

Zatrzymanie zęba mądrości zawsze jest wskazaniem do jego usunięcia, nawet jeśli w jego obrębie nie stwierdzono próchnicy. Każdy z nas boi się tego zabiegu, nie warto jednak zwlekać. Taki ząb prędzej czy później zepsuje się i spowoduje naprawdę dotkliwy ból. Lepiej więc do tego nie dopuścić.

Usunięcia zatrzymanego zęba mądrości z pewnością nie podejmie się żaden stomatolog. W tym wyzwaniem mierzy się jedynie chirurg stomatologiczny, a cały zabieg uznawany jest za dość skomplikowany. Wskazane, a w wielu przypadkach nawet konieczne jest wykonanie zdjęcia panoramicznego szczęki, na którym dokładnie zobaczymy położenie zęba i korzeni. Pozwoli to na bezpieczne i precyzyjne przeprowadzenie zabiegu.

Sama ekstrakcja zęba mądrości w zasadzie nie różni się znacząco od ekstrakcji każdego innego zęba, choć bardzo często konieczne jest dłutowanie, czyli podważanie zęba specjalnym dłutem i wyjęcie go z zębodołu. Zdarza się, że konieczne jest odjęcie kawałka kości, jednak nie ma obaw, cały zabieg przeprowadzany jest w silnym znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Powstała rana jest zszywana, a pacjent już po kilku dniach może powrócić do zwykłej aktywności.

Polecam zapoznać się ze stroną i ofertą gabinetu dentystycznego Steczko w Krakowie.

Komentarze są wyłączone.