Pierwsza wizyta u dentysty

Sposób na ból zęba
21 listopada 2019
Czas bakterii, biada zębom
7 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

W życiu każdego dziecka nadchodzi wreszcie dzień pierwszej w życiu wizyty w gabinecie stomatologicznym. wbrew pozorom większy stres przeżywa mama dziecka niż samo dziecko, które wolne jest od złych skojarzeń związanych z gabinetem stomatologicznym. Nie możemy tego zepsuć i jesteśmy odpowiedzialni za to, jak dziecko w przyszłości będzie do tych wizyt podchodziło. Jak przygotować dziecko i co zrobić, by dentysta nie okazał się dla dziecka wrogiem?

Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedniego dentystę. Dentysta odpowiedni dla dziecka jest cierpliwy, uśmiechnięty, ma do dziecka odpowiednie podejście. Taki stomatolog z pewnością oprowadzi dziecko po gabinecie, pokaże narzędzia, pozwoli przetestować fotel, a dopiero później przystąpi do badania i ewentualnego leczenia, a na końcu z pewnością nagrodzi dziecko za odwagę. Warto tak zaplanować pierwszą wizytę stomatologiczną, by nie wiązała się ona z żadnym bólem ani przykrymi doświadczeniami. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie zabiegi lakowania bądź fluoryzacji, bo są to zabiegi zupełnie bezbolesne i krótkotrwałe, a jednocześnie przeprowadzane są w warunkach gabinetu stomatologicznego, więc dziecko ma szansę na oswojenie się z nim.

Trzeba pamiętać, że dziecko bierze przykład z rodzica. Jeśli rodzic omija dentystę jak ognia, boi się i pokazuje to dziecku, nie możemy się zdziwić, jeśli dziecko także będzie się bało, będzie unikało dentysty i nigdy swojego nastawienia nie zmieni. To rodzic ma świecić przykładem i musimy pamiętać o odpowiedzialności, jaka na nas ciąży.

Wizyta u stomatologa w przypadku dziecka powinna mieć miejsce tuż po pojawieniu się mleczaków, a najlepiej po pojawieniu się pierwszego z nich. Wtedy stomatolog ma szansę wyłapać ewentualne nieprawidłowości, które będzie można skorygować poprzez zaplanowane i wcześnie rozpoczęte leczenie ortodontyczne. Wady zgryzu wykryte i leczone od najmłodszych lat są zwykle możliwe do skorygowania, a wczesne leczenie daje zawsze najlepsze efekty. Warto więc wybrać się na taką wizytę jak najwcześniej.

Komentarze są wyłączone.