Sposób na ból zęba

Domowa pasta do zębów
14 listopada 2019
Pierwsza wizyta u dentysty
28 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Bolą rzadko, ale już kiedy bolą – to na całego. Oczywiście najczęściej niespodziewanie, ale czy naprawdę…? Na ból zęba trzeba sobie porządnie zapracować brakami w higienie, najczęściej wielomiesięcznymi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i okresowe badania u lekarza dentysty.

Pamiętajmy, że świetną rolę profilaktyki domowej w dbaniu o zęby sprawuje nie tylko ich szczotkowanie, ale i nitkowanie. Zabieg ten pozwala usunąć wiele resztek pokarmowych i bakterii zalegających w ciasnych przestrzeniach międzyzębowych – tu, gdzie szczoteczka często nie ma wstępu i tu, gdzie zaczyna się wiele chorób. Kiedy jednak już dopadnie nas nieznośny ból zęba, udajmy się nie gdzie indziej, a do kuchni.

Pierwszym ratunkiem powinien być zawsze goździk włożony między zęby – znany od bardzo dawna sposób na dolegliwości w jamie ustnej ma swoich zwolenników do dzisiaj. W kryzysowych sytuacji warto również sięgnąć po paracetamol. I nie oszukujmy się – ból zęby oznacza zawsze coś większego, więc, czy przejdzie już po godzinie, czy nie – niechybnie czeka nas wizyta u lekarza dentysty.

Jeśli do umówionej wizyty zostało sporo czasu, a ból nie ustępuje, możemy spróbować złagodzić go zimnymi okładami. Zimno działa przeciwbólowo, zmniejsza obrzęk i obkurcza naczynia krwionośne, więc na pewno nam nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc.
Niebezpieczeństwem przy mocnym bólu zęba jest przyjęcie zbyt dużej ilości tabletek przeciwbólowych. To naprawdę nie najlepszy pomysł, bo zamiast samego bólu zęba możemy nabawić się konkretnego bólu żołądka i wielu poważniejszych problemów. Środki przeciwbólowe, choć często dostępne bez recepty, także mogą być groźne, jeśli zostaną przyjęte w zbyt dużej ilości. Zawsze przed zażyciem leku należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do każdego środka. Pamiętajmy, że większa ilość tabletek na pewno nie zwalczy bólu lepiej niż jednak tabletka. To groźny mit, któremu nie warto wierzyć. Tabletki przeciwbólowe stanowią jedynie pomoc doraźną, w oczekiwaniu na wizytę w gabinecie i warto o tym pamiętać.

Implanty wykonują w gabinecie dentystycznym Steczko

Komentarze są wyłączone.