Wypadł ząb, co robić?

Wybielanie zębów – ciesz się pięknym uśmiechem
7 września 2019
Kłopotliwa ósemka – usunąć czy nie?
21 września 2019
Pokaż wszystkie

Aktywnie spędzając czas, zwłaszcza grając w gry zespołowe można spotkać się z sytuacją, w której dochodzi do wybicia zęba stałego. Taki ząb często leży sobie obok nas. Może znajdować się w różnym stanie np. być ubrudzony piachem. Powstaje pytanie co z nim zrobić? Wyrzucić? Włożyć pod poduszkę? Nic z tych rzeczy.

Zamiast żałować, że tym razem nie nałożyło się ochraniacza na zęby można wdrożyć leczenie. Prawidłowe postępowanie z zębem, który postanowił opuścić swoje naturalne położenie opiera się na kilku krokach. Pierwszym z nich jest znalezienie zęba. Następnie o ile nie jest zabrudzony należy go wprowadzić ponownie do zębodołu. Najlepiej jest to zrobić w ciągu pierwszych 15-30 minut. Jeżeli to zrobimy to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ocalimy ząb. W przypadku, gdy obawiamy się przeprowadzać tego rodzaju zabiegów na własną rękę należy umieścić materiał, łapiąc za koronę, w wodzie i dostarczyć do stomatologa. Natomiast, gdy ząb jest ubrudzony to należy go transportować go w ślinie lub mleku.

Lekarz dentysta w gabinecie stomatologicznym po otrzymaniu materiału musi ocenić czy można go powtórnie umieścić w prawidłowym miejscu. W tym celu oczyści ząb a następnie zrewiduje zębodół. Im dłużej czasu minęło od incydentu tym może być większy problem z reimplantacją. Dzieje się tak ze względu na procesy gojenia oraz ewentualne procesy zapalne, które toczyły się uprzednio. Niestety nie wystarczy tylko wsadzić zęba w miejscu, w którym był. Należy go jeszcze unieruchomić za pomocą materiału kompozytowego i taśmy z włókna szklanego z sąsiadującymi zębami. Następnie należy przychodzić na wizyty kontrolne, które ocenią stan zęba. W trakcie kontroli może okazać się, że ząb wymaga dodatkowego leczenia kanałowego.

Dentysta może odstąpić od reimplantacji zęba jeżeli istnieje duże ryzyko infekcji. W przeciwnym przypadku może dojść do powikłań takich jak ropień okołowierzchołkowy zęba czy nawet zakażenie ogólnoustrojowe szerzące się drogą krwi. Dlatego też należy skorzystać z opieki lekarza dentysty.

Komentarze są wyłączone.