Ząb mądrości – usunąć, czy nie?

Dziecko u dentysty – kilka praktycznych porad
21 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Zęby mądrości to ostatnie zęby w łukach zębowych. Powinniśmy mieć ich cztery, mało kto jednak poszczyci się taką ich liczbą. To zęby, które rzadko wyrastają w całości, a nawet jeśli wyrosną, to bardzo szybko się psują, więc konieczne będzie ich leczenie, a najczęściej usunięcie. Czy nie lepiej byłoby więc usunąć je od razu, by zaoszczędzić sobie bólu?

Każdy stomatolog zawsze dąży do zachowania zęba. Jeśli ząb jest zepsuty, zawsze najpierw dokłada się wszelkich starań, by zęba uratować, wyleczyć wszelkimi możliwymi sposobami. Oczywiście, zdarza się, że sposoby się kończą, leczenie zawodzi i ekstrakcja i tak nas nie ominie. W wielu przypadkach jednak zęba da się wyleczyć. Leczenie zęba mądrości jest trudne, bo dostęp do niego jest utrudniony. Jednak jego także należy leczyć, a nie od razu usuwać.

Warto pamiętać o tym, że usunięcie zęba nie jest rozwiązaniem problemu. Każdy brak w uzębieniu to ryzyko stłoczenia bądź rozsunięcia zębów, skrzywienia zgryzu, trudności w gryzieniu czy w mowie. O zęby trzeba walczyć, to samo tyczy się nieszczęsnych zębów mądrości.

Istnieją oczywiście wskazania do usunięcia ósemek, nawet jeśli są zdrowe. Takim wskazaniem jest np. jego zatrzymanie. Kiedy ząb nie wyrasta w pełni bądź całkowicie zatrzymuje się w dziąśle, bardzo często powoduje nieprzyjemne dolegliwości, nawracający ból, a poza tym taki ząb jest bardzo trudny do zachowania w czystości. Zwiększa to ryzyko wystąpienia próchnicy, która może zainfekować sąsiedni ząb. Zatrzymanie zęba mądrości jest wskazaniem do jego usunięcia. W innych przypadkach jednak, jeżeli istnieje możliwość wyleczenia go, należy i niego zawalczyć, jak o każdego innego zęba.

Zwykle nie mamy wątpliwości o sensie leczenia w przypadku zębów umiejscowionych w widocznych miejscach jamy ustnej, kiedy jednak mowa o zębach tylnych, sprawa nie jest już taka oczywista. Nie warto jednak iść na skróty i usuwać zębów po to, by pozbyć się problemu. Stałe zęby dostajemy tylko raz i doceniamy je dopiero wtedy, kiedy zaczyna nam ich brakować.

Komentarze są wyłączone.