Ząb zaleczony, a wciąż boli

Zęby jak perełki
28 września 2019
Ząb zatrzymany – usuwać, czy nie?
14 października 2019
Pokaż wszystkie

Taka sytuacja nie należy do rzadkości. Odważyliśmy się wreszcie, poszliśmy do dentysty. Zaleczyliśmy ubytek i z ulgą wróciliśmy do domu, dumni z siebie. I co? Ząb boli dalej. Co poszło nie tak? Czemu ząb, który został zaleczony wciąż boli?

Ból po leczeniu zęba nie jest żadnym fenomenem. Leczenie zwykle sprawia, że ząb i jego okolice stają się nadwrażliwe, co wywołuje u nas odczucie bólu. Trudno powiedzieć, skąd dokładnie bierze się nadwrażliwość po leczeniu zęba, pewne jest jednak, że taka sytuacja może się zdarzyć i powinna samoistnie minąć w krótkim czasie.

Ząb podczas leczenia poddawany jest działaniu różnych narzędzi, które powodują podrażnienie miazgi. Taki stan również objawi się u nas bólem. Czasami otwarciu ulegają kanaliki zębinowe, które odezwą się od razu po spożyciu przez nas zimnego lub gorącego pokarmu. Ból może pojawić się też podczas jedzenia słodyczy czy przy oddychaniu przez usta.

Jeżeli dolegliwości bólowe po leczeniu zęba są bardzo dokuczliwe i nie mijają po krótkim czasie, trzeba zastanowić się, czy zabieg został wykonany we właściwy sposób. Musimy wówczas wrócić do gabinetu stomatologicznego, w którym wykonywany był zabieg i powiedzieć o problemie stomatologowi. W zależności od tego, jakie to było leczenie, możliwe są różne scenariusze. Podczas leczenia kanałowego mogło dojść do wypełnienia kanału, który nie został wystarczająco oczyszczony. W takim wypadku leczenie trzeba powtórzyć. Jeśli ząb leczony był zachowawczo, jedynie poprzez założenie plomby, może ubytek nie został dobrze wypełniony i powietrze dostaje się do wewnątrz? Możliwości jest dużo, a odpowiedź będzie mógł nam dać jedynie lekarz stomatolog.

Na szczęście, w większości przypadków ból po leczeniu zęba nawet, jeśli się pojawia, szybko mija i w ciągu kilku godzin, maksymalnie kilku dni nie ma już po nim śladu. Takie sytuacje nie wymagają interwencji stomatologicznej, ale należy pamiętać o tym, że jeżeli mamy jakiekolwiek dolegliwości, zawsze możemy zwrócić się po poradę do stomatologa.

Komentarze są wyłączone.