Ząb zatrzymany – usuwać, czy nie?

Ząb zaleczony, a wciąż boli
7 października 2019
Zespół Costena
21 października 2019
Pokaż wszystkie

W stomatologii bardzo często używa się określenia zęba zatrzymanego. Co właściwie znaczy ten termin? Ząb zatrzymany to taki, który – mówiąc najprościej – zatrzymał się w dziąśle, a więc nie wyrżnął się wcale lub wyrżnęła się tylko jego część, a pozostała część znajduje się w dziąśle. Taki stan rzeczy często wywołuje ból i stany zapalne. Czy ząb zatrzymany wymaga usunięcia?

Zatrzymany ząb często jest naprawdę dotkliwym problemem, który utrudnia nam zwyczajne funkcjonowanie. Pojawia się ból, tkliwość, nawracają stany zapalne. Zatrzymane zęby pojawiają się zarówno w przypadku zębów przednich, jak i trzonowych, jednak najczęściej zdarza się zatrzymanie zębów mądrości, czyli ósemek. Warto podkreślić, że nie każdy z nas posiada zawiązki zębów mądrości, więc problem w ich rejonie może łatwo zostać pominięty i niezauważony.

Zatrzymany ząb objawia się przede wszystkim bólem, który przybiera postać chroniczną. Związane jest to z naciskiem, jaki ząb wywiera na ukryty w żuchwie nerw. Nierzadko pojawia się stan zapalny, obejmujący dziąsło nad zatrzymanym zębem, jak i dziąsło sąsiednie. Zatrzymany ząb bardzo łatwo ulega próchnicy, co w przypadku zęba mądrości w zasadzie od razu kwalifikuje nas do usunięcia go.

Aby stwierdzić, że rzeczywiście mamy do czynienia z zębem zatrzymanym, konieczne jest wykonanie prześwietlenia, a dokładniej zdjęcia pantomograficznego. Dzięki niemu stomatolog łatwo określi, czy ząb jest zatrzymany czy nie. Na podstawie zdjęcia specjalista określa, czy zęba należy usunąć.

Zatrzymanie zęba często ma podłoże genetyczne. Nierzadko ma również związek ze stłoczeniem zębów w łuku zębowym. Najwięcej nieprzyjemnych dolegliwości pojawia się, kiedy zatrzymana jest ósemka. Wówczas wskazane jest jej usunięcie polegające na wydłutowaniu go i zaszyciu rany. Zabieg, choć inwazyjny, wykonywany jest w znieczuleniu, więc jest bezbolesny.

Jeżeli stomatolog stwierdzi, że ząb nie musi zostać usunięty, może zalecić jego ściąganie poprzez założenie aparatu ortodontycznego, którego celem będzie sprowadzenie zęba we właściwe miejsce w łuku zębowym.

Komentarze są wyłączone.