Zęby jak perełki

Kłopotliwa ósemka – usunąć czy nie?
21 września 2019
Ząb zaleczony, a wciąż boli
7 października 2019
Pokaż wszystkie

O zęby trzeba dbać od urodzenia. O pierwsze nasze zęby dbają właściwie nasi rodzice. To oni dają nam pierwszą szczoteczkę do zębów, pokazują jak jej używać, jak myć zęby, szczotkować, płukać. To rodzice pilnują nas, abyśmy myli zęby codziennie i dokładnie. To oni zaprowadzają nas pierwszy raz do dentysty, wybierają dla nas odpowiedniego stomatologa. Wówczas stomatolog po raz pierwszy przeprowadza nam przegląd zębów, jeszcze wtedy mlecznych. Sprawdza czy wszystkie zęby prawidłowo się wyrzynają, czy mamy prawidłowo wybarwione korony, czy nie ma ubytków szkliwa.

Mleczne zęby przy pierwszej wizycie u stomatologa są lakowane. Lakowanie zabezpiecza szkliwo przed próchnicą. W szkole przeprowadzane są fluoryzacje. W pastach do zębów jednym ze składników jest fluor. Są to jednak śladowe ilości. W gabinetach dentystycznych także można sobie zafundować zabieg fluoryzacji. Fluoryzacja wtedy odbywa się poprzez nakładanie specjalnej piany, bogatej w fluor. Jest to zabieg bezpieczny i zupełnie bezinwazyjny, warto więc wybierać takie gabinety stomatologiczne, gdzie fluoryzacja jest w ofercie.

Fluoryzacja wzmacnia szkliwo zębów, jednak tak naprawdę to my sami odpowiadamy za swoje uzębienie i higienę, czy szczotkujemy zęby regularnie, czy je nitkujemy, czy chodzimy na przeglądy zębów do gabinetu stomatologa, przynajmniej raz w roku. Jeśli pojawiają sie ubytki próchnicowe, poddajemy się wypełnianiu ubytków, plombowaniu. Nie jest to przyjemny zabieg, czasem wymaga znieczulenia. Dobry stomatolog podaje znieczulenie po upewnieniu się, że nie ma przeciwwskazań. Jednak gdy chcemy mieć zęby jak perełki zabieg taki to konieczność. Codzienna higiena to podstawa.

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałych zębów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że biały uśmiech nie bierze się znikąd. Musimy dołożyć wszelkich starań, by taki uśmiech zachować. Podniesie to naszą samoocenę, poprawi samopoczucie i sprawi, że będziemy bez skrępowania uśmiechać się od ucha do ucha. Wiele osób zapomina o tym, że wyznacznikiem pięknego uśmiechu jest nienaganna higiena i troska o zęby każdego dnia.

Komentarze są wyłączone.