Zespół Costena

Ząb zatrzymany – usuwać, czy nie?
14 października 2019
Zęby pod lupą
28 października 2019
Pokaż wszystkie

Zespół Costena to mówiąc inaczej, zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego. Objawia się nieprzyjemnym bólem o różnym nasileniu. Co jest jego przyczyną i jak sobie pomóc?

Zespół Costena nie jest pojedynczym schorzeniem. Obejmuje cały szereg różnych, bardzo nieprzyjemnych objawów, z których najbardziej dotkliwy jest ból. Co ciekawe, choroba ta dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Z czego wynika ból? Jest na to proste wytłumaczenie. Zespół Costena pojawia się u osób z nieprawidłowościami ze zgryzem. Niewłaściwe ułożenie części stawu skroniowo-żuchwowego sprawia, że ciśnienie w szparze stawowej znacznie wzrasta. Okolicznie tkanki i mięśnie ulegają napięciu, co potęguje ucisk nerwów. Odczuwamy to właśnie jako ból.

Osoby cierpiące na Zespół Costena oprócz bólu zauważają u siebie trudności w poruszaniu szczęką, nadwrażliwość szczękową. Nierzadko tkliwość i ból promieniują aż do oka i skroni. Staw jest mocno usztywniony, co powoduje różne nieprzyjemne zgrzyty i trzaski przy poruszaniu szczęką. Nierzadko osoby cierpiące na tę dolegliwość nie potrafią określić, gdzie dokładnie umiejscowiony jest ból. Jedni wskazują na zęby, inni na głowę.

Przyczyny Zespołu Costena także mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej są to problemy ortodontyczne, jednak nie tylko. Do częstych przyczyn tego schorzenia zaliczyć możemy częste stany zapalne tkanek, zapalenia ucha, korzeni zębowych czy ślinianek. Przyczyną mogą być także choroby reumatyczne, zapalenia stawów, a także nieprawidłowe nawyki, takie, jak np. bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami.

Leczenie zespołu Costena jest zależne od przyczyny, która go wywołuje. Jeśli problem tyczy się zębów i dziąseł, konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym lub ortodontycznym, możliwe jednak, że będziemy zmuszeni do odwiedzenia gabinetu reumatologa czy ortopedy. Najlepiej będzie udać się do lekarza stomatologa, który z pewnością skieruje nas na kolejne badania do innych specjalistów, jeżeli schorzenie nie będzie spowodowane nieprawidłowościami w obrębie jamy ustnej.

Komentarze są wyłączone.